Takip edin :
Güncelleme : 25.9.2020 04:09 - Cuma
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Hitit Başkenti Hattuşa Alacahöyük, Şapinuva

Hitit Başkenti Hattuşa  Alacahöyük, Şapinuva
Kitap Adı
:
Hitit Başkenti Hattuşa Alacahöyük, Şapinuva
Barkod
:
9786055940218
Basım Tarihi
:
2013-5
Sayfa
:
136
Boyut
:
140-200
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
646
Hitit Başkenti Hattuşa Alacahöyük, Şapinuva özeti
Hattuşa kenti, Hitit İmparatorluğunun idari merkezi olduğu gibi, aynı zamanda da ülkenin dini merkezi konumundaydı. Hitit mimarisinin en güzel örnekleri başkent Hattuşada (Boğazköy) yer alır. Kentin etrafını çeviren surlar, kuleler, giriş kapıları, kent içindeki saraylar, tapınaklar, arşiv binaları ve diğer yapılarda Hitit mimarisinin bütün incelikleri görülebilir. Hattuşa kazıları sonunda, arşiv binalarındaki odalardan elde edilen binlerce yazılı tabletin okunmasıyla Hitit tarihi, dini, ekonomisi, siyasal ve sosyal durumu hakkında geniş bilgilere ulaşılmıştır. Başkent Hattuşanın kuzeyinde bulunan Alacahöyük yerleşimini bilim dünyasına 1835 tarihinde İngiliz seyyah W.J.Hamilton tanıtmıştır. Rehber kitapta, Alacahöyükün yanısıra yakınlarında bulunan Ön Asyanın bilinen en eski ve en büyük barajı Gölpınar Hitit Barajı, Kalınkaya Taş Ocağı, Kalınkaya Taştoptepe Höyüğü, Kalehisar Kalıntıları ve Behramşah Külliyesi; Hattuşanın kuzeydoğusunda son kazılarla gün ışığına çıkarılan- Hitit krallarının ikamet ettiği diğer başkent Şapinuva; Pazarlı Yerleşimi, Eskiyapar Höyüğü, Hüseyindede Tepesi ve Resuloğlu Eski Tunç Çağı Yerleşimi ve Mezar Alanı da yer almıştır. Hitit dünyasının gizemine dair ipuçları elde etmek isteyen gezginlerin uğramadan geçmediği Boğazköy Müzesinin yanı sıra Alacahöyük Müzesi ve Çorum Müzesine de kitapta geniş yer verilmiştir. Rehber kitapta bulunan bölge haritası, Hattuşanın ayrıntılı gezi planı, önemli yapıların kroki ve planları da gezginlere yol gösterecektir.
"Çağlan Yazıcı" diğer kitapları
"Hitit Başkenti Hattuşa Alacahöyük, Şapinuva" kitabı
Hitit Başkenti Hattuşa Alacahöyük, Şapinuva isimli kitabının özetini ve Çağlan Yazıcı yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Hitit Başkenti Hattuşa Alacahöyük, Şapinuva kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Çağlan Yazıcı isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.