Takip edin :
Güncelleme : 25.9.2020 02:23 - Cuma
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Sivil Toplum ve Ötesi Rausseau Hegel, Marx

Sivil Toplum ve Ötesi  Rausseau Hegel, Marx
Kitap Adı
:
Sivil Toplum ve Ötesi Rausseau Hegel, Marx
Barkod
:
9786054412884
Basım Tarihi
:
2013-6
Sayfa
:
364
Boyut
:
130-195
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
643
Sivil Toplum ve Ötesi Rausseau Hegel, Marx özeti
Gramscinin düşüncesinde oynadığı başat rolden dolayı sol içerisinde yoğunlukla tartışılagelen ve özellikle Avro-komünizme belirgin rengini veren sivil toplum kavramının kökeni Hegele ve Rousseauya dek uzanır. Sivil topluma eleştirel yaklaşan her iki düşünür doğa durumu-sivil toplum ikiliğini değil, sivil toplum-devlet ikiliğini temel alır ve bu topluma özgü ilişkilerin tarihsel olarak belirlenmiş olduğu yolunda bir vargıya ulaşırlar. Ne var ki ne Hegel ne de Rousseau sivil toplumun bakış açısının ötesine geçememiş ve ona kökten bir eleştiri getirememiştir. Bu tür bir anatomiyi gerçekleştirecek olan kişi Marxtır. Marx, emeğe en temel ontolojik kategori olma önceliği tanıyarak insan ile doğa arasındaki ilişkinin kavranış biçimini tümüyle değiştirmiş, bu ilişkiyi emek aracılığıyla dolayımlamak suretiyle insan-doğa ilişkisini tarihselliği içinde kavrayabilmiştir. Bu kitabın amacı sivil toplumu kendinde bir amaç olarak gören, onu yücelten, sivil toplum-devlet ikiliğini merkeze oturtup devlet karşısında sivil toplumun sınırlarını genişletmeyi ana hedef olarak belleyen yaklaşımların tersine, Marxın, sivil toplumu kapitalist ilişkiler bağlamında açıklayan çözümlemesine dayanarak, tartışmaya sivil toplumu aşma perspektifinden müdahil olmaktır.
"Sivil Toplum ve Ötesi Rausseau Hegel, Marx" kitabı
Sivil Toplum ve Ötesi Rausseau Hegel, Marx isimli kitabının özetini ve Gülnur Acar Savran yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Sivil Toplum ve Ötesi Rausseau Hegel, Marx kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Gülnur Acar Savran isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.