Takip edin :
Güncelleme : 25.9.2020 03:05 - Cuma
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Devrimci Halkçı Yerel Yönetimler Umut ve Mücadele Mekanlarından Deneyimler

Devrimci Halkçı Yerel Yönetimler  Umut ve Mücadele Mekanlarından Deneyimler
Kitap Adı
:
Devrimci Halkçı Yerel Yönetimler Umut ve Mücadele Mekanlarından Deneyimler
Barkod
:
9786056361722
Basım Tarihi
:
2013-2
Sayfa
:
240
Boyut
:
140-200
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
575
Devrimci Halkçı Yerel Yönetimler Umut ve Mücadele Mekanlarından Deneyimler özeti
Yerel yönetimler, dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle geçen yüzyılın son çeyreğinden itibaren, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel boyutlarıyla öne çıkan tartışma başlıklarındandır. Ulusal ve uluslar arası literatürdeki güncel tartışmalara baktığımızda ise iki karakteristik eğilim tespit edebiliriz. İlki, küresel kapitalizmin bugünkü neo-liberalizm çağında; insanın toplumsal, biyolojik varlığına ve doğaya dair her şeyin, her yerde ve herkes için "satılabilir metaya" dönüştürüldüğü bir dönemde; yerel yönetimlerin neo-liberal piyasa ekonomisinin yeni taşeron aktörleri olarak kurgulanması ve hatta fiilen bu şekilde işletilmesidir. Buna uygun gelecek anayasal ve idari düzenlemelerin hali hazırda hukuk içerisinde fiili hukuksuzluklarla birlikte, yürürlükte olduğu görülmektedir. Bu haliyle yerel yönetimlerin, uluslararası sermayenin alabildiğine ayrıştırdığı ve şu ya da bu sosyo-ekonomik, kültürel niteliğiyle tanımladığı yerel pazarların yine yerel aktörlerince genel neo-liberal sürece eklemlenmesinin önemli araçları olarak tasarlandığı anlaşılmaktadır. "Özerklik", "yerel inisiyatif", "demokrasi" ve "özgürlükler" gibi kavramların, bu eğilimin oluşturduğu söylem içerisinde öne çıkması dönemin önemli özelliklerindendir. Öte yandan ilgili tartışmaların diğer hakim eğilimine baktığımızda ise genel olarak küresel kapitalizmin eleştirisine yaslandığını; önermelerini bu eleştiri içerisinde olgunlaştırmakla birlikte, bilimsel doğruluğunu ve somut katkılarını alternatif yerel yönetimler mücadelelerinden alarak tarihsel bir sürekliliğe ve uluslar arası bir deneyime, birikime dayandığını görüyoruz. İşte elinizdeki bu kitapta bir araya getirilen görüşler, araştırmalar; ve belki de en değerlisi tarihsel ve güncel somut örnekleriyle, kendi deneyimlerimiz; yerel yönetimler üzerine olan ulusal ve uluslararası literatüre anti-kapitalist bir çerçeveden bakan son derece önemli bir katkı niteliğindedir.
"Devrimci Halkçı Yerel Yönetimler Umut ve Mücadele Mekanlarından Deneyimler" kitabı
Devrimci Halkçı Yerel Yönetimler Umut ve Mücadele Mekanlarından Deneyimler isimli kitabının özetini ve Kolektif yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Devrimci Halkçı Yerel Yönetimler Umut ve Mücadele Mekanlarından Deneyimler kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Kolektif isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.