Takip edin :
Güncelleme : 25.9.2020 03:18 - Cuma
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

İsyanın Sözü 1 - 8 Haziran Türkiye

İsyanın Sözü  1 - 8 Haziran Türkiye
Kitap Adı
:
İsyanın Sözü 1 - 8 Haziran Türkiye
Barkod
:
9786054822003
Basım Tarihi
:
2013-6
Sayfa
:
124
Boyut
:
140-200
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
Ankara
Toplam Okunma :
633
İsyanın Sözü 1 - 8 Haziran Türkiye özeti
Taksim Gezi Parkındaki direnişin ateşlediği fitil "Türkiye"nin neredeyse her yerinde memleketin görmediği bir "isyana" yol açtı. "İsyan", duvarları, kepenkleri, camları kirleten yazılarla söze geldi. Hükümete muhalif olan kim varsa yüzbinler halinde sokaklara aktı, zaptedilemediler. Yüzbinlerin isyanı, yüzbinlerin doldurduğu alanlarda boya-fırça/sprey boya ile yazı yazılabilecek her yere nakşedildi. Meydanlar kolluk kuvvetlerinin su, gaz ve orantısız şiddetiyle boşaltıldıktan hemen sonra "yazılar" görevlilerce silindi. Yazıları boyayla sildirten akıl, gerisinde yazılama için gayet uygun, cam gibi bir zemin bıraktığının farkına bile varmadı. Silmeye devam etti. O akıl sildi, isyancılar temiz zeminlere yeni yazılar nakşettiler. En isyankâr ve en hâlktan yazılar, isyanın en saf "zamanlarında", yani ilk 6 günde nakşedildi. Sonra kâğıtlara, kartonlara yazılmaya başlandı. Ama ilk 6 günde sadece boya ve sprey vardı, yazılamacılar zaten biraz sonra eyleme gidecekleri alanın yanı başındaki bir mekândaydılar. İsyancılar alanlara mesaiden sonra ya da evdeki işler bittikten sonra çıkmaya/akmaya başlayınca isyanın sözü sınıf atladı, kâğıtlarda, kartonlarda ifade edildi. Neden 1-8 Haziran... Bu süre, en isyankâr, en hâlktan ve saf haliydi isyanın. Belki de basının otosansürü ve de bahsedilen hükümet/devlet baskısı ilk kez işe yaradı. Sokağa akan en saf isyankârlık ve en saf hâlk hâli, basının görmediği, duymadığı, bilmediği günler boyunca, hiçbir şeyden etkilenmedi. Böylece görsel-yazılı basın şöhretinden pek bilgili formel akıl/akıllı mühendisler, isyancıları daha ilk günden etkilemekten mahrum bıraktı kendini. Sansür ters tepti. Formel aklın nüfuz edemediği "İsyan" kendi kendine aktı. Her gün büyüdü. Taksim bir yandan Çarşıya, Kızılaya, Okmeydanına, Gaziye, Kennedy Caddesine bir yandan da sokaklarda, balkonlarda tencere-tavaya, düdüğe dönüştü. 1-8 Haziran günlerindeki yazılamalar, nüfuz edilemeyen, kendi meşruluğunu yaşayan saf "isyanın sözü"ydü. Duvarları, kepenkleri, camları kirleten yazılar şimdi silinmiş olabilirler.
"İsyanın Sözü 1 - 8 Haziran Türkiye" kitabı
İsyanın Sözü 1 - 8 Haziran Türkiye isimli kitabının özetini ve Kolektif yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. İsyanın Sözü 1 - 8 Haziran Türkiye kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Kolektif isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.