Takip edin :
Güncelleme : 25.1.2020 03:44 - Cumartesi
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Alevi ve Bektaşi Gerçeği

Alevi ve Bektaşi Gerçeği
Kitap Adı
:
Alevi ve Bektaşi Gerçeği
Barkod
:
9789752552845
Basım Tarihi
:
2011
Sayfa
:
318
Boyut
:
135-215
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
783
Alevi ve Bektaşi Gerçeği özeti
Alevilik ve onunla örtüşen Bektaşilik hakkında yazı yazabilmek için o yörelerle ilgili sosyal yapıyı çok iyi bilmek ve bu durumu sosyolojik açıdan ele alıp değerlendirmek lazım gelir.İslamiyetin ilk yıllarında Peygamberimizin ölümü sonucu ortaya çıkan ayrılık siyasidir ve ideolojiktir. Çünkü İslamiyetin doğduğu yöredeki sosyal yapı aynıdır ...Bugün Türk halkı inançları ile birlikte dilini muhafaza ediyorsa,bunu Asyada Hoca Ahmet Yeseviye Anadoluda Hacı Bektaş Veliye ve Yunus Emre gibi dervişlere borçludurlar.Alevilik adı altında Anadolulaşan Türk, Müslümanlığı kabul etmiş ve töresel özellikleri ile yorumlamıştır.O halde Alevilik ve Bektaşilik konularında araştırma yapacak kimselerin öncelikle Aleviliğin nasıl geliştiğini, hangi dinlerin ve inançların etkisinde kaldığını, özünü kaybetmeden İslamiyeti nasıl kabul ettiğini incelemelidirler. Çünkü Alevilik ve Bektaşiliğin tarihsel yapısı anlaşılmadan, bu inançlara etki eden dinler ve akımlar göz önünde bulundurulmadan yazmak büyük noksanlıkları beraberinde getirir. Bu nedenle Alevilik gelişirken, töresel özelliklerini muhafaza ederek diğer dinlerin inançların etkisinde de kalmıştır. Etkisinde kalınan inançlara ağırlık verilerek;Alevilik kültürdür,İslam dışıdır,Yaşam biçimidir demek yanlış olur. Bazı yazarlar da Marksın ideolojisi ile açıklamaya çalışmaktadırlar. Kürt Milliyetçiliğini savunan yazarlar da Mezopotamya menşelidir diyerek sapkın ideolojilerden; Karmatilerle, Babek ve Mezdekle ilişkili olduğu iddiasındadırlar.Özellikle Alevi Türkmenlerin asırlardır kutladıkları Nevruz Bayramına Şafii Kürtler sahip çıkarak başkaldırı olarak istismar etmektedirler
"Kutluay Erdoğan" diğer kitapları
"Alevi ve Bektaşi Gerçeği" kitabı
Alevi ve Bektaşi Gerçeği isimli kitabının özetini ve Kutluay Erdoğan yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Alevi ve Bektaşi Gerçeği kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Kutluay Erdoğan isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.