Takip edin :
Güncelleme : 25.9.2020 03:21 - Cuma
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Sivil Toplumu Yönetmek Devlet İktidarı Kuramına Doğru

Sivil Toplumu Yönetmek  Devlet İktidarı Kuramına Doğru
Kitap Adı
:
Sivil Toplumu Yönetmek Devlet İktidarı Kuramına Doğru
Barkod
:
9786055513481
Basım Tarihi
:
2013-5
Sayfa
:
272
Boyut
:
135-195
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
Ankara
Toplam Okunma :
672
Sivil Toplumu Yönetmek Devlet İktidarı Kuramına Doğru özeti
Bu kitap, devlet kuramına dönük önemli çalışmalarıyla uluslararası planda tanınan ve İngilterede Brunel Üniversitesi Siyaset ve Tarih bölümünde ders veren Marc Neocleousun devlet kuramıyla ilgili en derinlikli çalışması olarak göze çarpıyor. Daha Giriş bölümünün ilk cümlesinde "bu kitap devlet kuramına ilişkin Marksist bir yaklaşım önermektedir" diyerek iddiasını çıplak biçimde ortaya koyan Neocleous, bugüne dek Marksist bir devlet kuramı inşa edilemediğini ve bunu inşa etmek gereği üzerinden yola çıkıyor. Marksist devlet kuramına ilişkin yaklaşımların, tüm tarihsel süreç boyunca büyük çalkantılar geçirdiğini ileri süren yazar, bu çalışmasında bir yandan devleti ve sivil toplumu bağlamından tamamen kopartan yapısalcılık ve sonrasında gelişen "post" akımlarla hesaplaşmaktadır. Ancak "bu çalışma, hem devleti, hem de sivil toplumu birlikte dikkate almamız gerektiğini ileri sürerek, Marksizm içinde bu ayrımı görmezden gelen ya da kabaca ekonomistik altyapı - üstyapı modeline indirgeyen belirli geleneklerden de ayrılır." Neocleous kitabında Hegeli yeniden yorumlamakta; Gramscinin olumlu katkılarını eleştirel bir süzgeçten geçirmekte; Foucoult, ve Althussere yönelik önemli eleştiriler yöneltmekte ve konuya ilişkin pekçok düşünürü ele alarak, onları yeniden anlamlı bir çerçeveye oturtmaktadır. Siyaset bilimi, siyaset felsefesi, hukuk felsefesi ve Marksizmle ilgilenen herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap...
"Sivil Toplumu Yönetmek Devlet İktidarı Kuramına Doğru" kitabı
Sivil Toplumu Yönetmek Devlet İktidarı Kuramına Doğru isimli kitabının özetini ve Mark Neocleous yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Sivil Toplumu Yönetmek Devlet İktidarı Kuramına Doğru kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Mark Neocleous isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.