Takip edin :
Güncelleme : 5.6.2020 19:38 - Cuma
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Hallac-ı Mansur Yaşamı-Felsefesi-Etkileri

Hallac-ı Mansur  Yaşamı-Felsefesi-Etkileri
Kitap Adı
:
Hallac-ı Mansur Yaşamı-Felsefesi-Etkileri
Barkod
:
9786054091119
Basım Tarihi
:
2011-4
Sayfa
:
126
Boyut
:
135-215
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
780
Hallac-ı Mansur Yaşamı-Felsefesi-Etkileri özeti
Hallac-ı Mansur dile getirdiği enel-hak düşüncesiyle İslam tasavvufunun zirve isimlerinden biri olduğu kadar, Alevî-Bektâşî anlayışının kendisinden etkilendiği ulu şahsiyetlerden biridir. Alevî-Bektâşî dergahına mensup olmak için yapılan Dar-ı Mansur diye adlandırılan ve Hallacın şehadetini simgeleyen tören, ona verilen önemi ve değeri göstermektedir. Batı dünyasında Hallac-ı Mansur üzerine yapılan birçok çalışmaya karşılık bu büyük şahsiyeti, Türkçede bilimsel bakış açısında sadık kalarak anlatan eserlerin sayısı oldukça azdır. Prof. Dr. Niyazi Öktemin çalışması, temel olarak Louis Massignonun dev eseri Hallacın Çilesi: Mistik İslam Şehidine dayanıyor olsa da, konuyu ele alış biçimi ve getirdiği bakış açılarıyla özgün bir eserdir. Öktem, kitabının giriş bölümünde, Anadolu Alevîliğinin kendi felsefi kökenlerini, bu arada Hallac-ı Mansuru ve onun düşünce dünyasını tanımanın önemine vurgu yaparken şöyle söyler: Politik güçler Alevî potansiyelini iktidar aracı olarak kullanmaya kalkmakta, ayrılıkçı eğilimler Alevî kültürüne sahip çıkmaktadır. Bu tür oyunlardan kurtulmak için felsefi kökene inmek zorunludur.
"Hallac-ı Mansur Yaşamı-Felsefesi-Etkileri" kitabı
Hallac-ı Mansur Yaşamı-Felsefesi-Etkileri isimli kitabının özetini ve Niyazi Öktem yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Hallac-ı Mansur Yaşamı-Felsefesi-Etkileri kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Niyazi Öktem isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.