Takip edin :
Güncelleme : 7.6.2020 06:13 - Pazar
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Amerikan Başkanlığı Cumhuriyetten İmparatorluğa

Amerikan Başkanlığı  Cumhuriyetten İmparatorluğa
Kitap Adı
:
Amerikan Başkanlığı Cumhuriyetten İmparatorluğa
Barkod
:
9789944769273
Basım Tarihi
:
2008
Sayfa
:
206
Boyut
:
150-215
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
Ankara
Toplam Okunma :
606
Amerikan Başkanlığı Cumhuriyetten İmparatorluğa özeti
Amerika bugün tartışmasız dünyanın en güçlü devletidir. ABDyi küresel düzeyde etkili kılan temel faktör ise yanlızca sahip olduğu devasa askeri ve siyasi gücü değildir. Avrupadan Afrikaya yerkürenin farklı bölgelerinde yaşayan insanlar için Amerikayı esas çekici kılan şey, bu ülke halkının sahip olduğu özgürlük, güvenlik ve refaha kavuşma arzusudur. Amerikan devrimine önderlik eden ve 1787de bugünkü Anayasayı yapan Amerikan kurucu babaları olan Madison ve Jefferson gibi liderlertam da bunu amaçlamışlardır. Onlar için Amerika, yeryüzündeki tüm insanlık için özgürlüğün son sığınağı olarak kalmalıydı. Tam da bu nedenle Amerikan Anayasası Kuvvetler Ayrılığı prensibi üzerine kurulmuş; yasama yürütme ve yargı güçleri arasında bir fren ve denge mekanizması oluşturularak bireysel özgürlükler garanti altına alınmaya çalışılmıştır. Ancak Soğuk Savaş döneminde zamanla bir ulusal güvenlik devletine dönüşen ABDde, dış politikadaki belirleyici gücü ve etkisi giderek artan Başkanın (yürütme gücü) sistem içindeki rolü de artmıştır. 11 Eylül sonrasında ise terörle mücadele adına dışa karşı adeta bir imparatorluk siyaseti izleyen ABD, içeride ise denetlenemeyen emperyal bir başkanlık kurumunun yükselişine şahit olmuştur. Bush yönetimi daha öncceki başkanların ancak istisnai durumunda kullandıkları yetkileri 11 Eylül sonrasında Anayasal çerçevenin dışına çıkarak rutinleştirmiştir. Bu nedenle Bushun Başkanlığında Amerikada Kuvvetler Ayrılığı sistemi ağır bir yara almış devlet organları arasındaki kritik denge tekrar kurulması zor bie şekilde bozulmuştur.
"Şaban Tanıyıcı" diğer kitapları
"Amerikan Başkanlığı Cumhuriyetten İmparatorluğa" kitabı
Amerikan Başkanlığı Cumhuriyetten İmparatorluğa isimli kitabının özetini ve Şaban Tanıyıcı yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Amerikan Başkanlığı Cumhuriyetten İmparatorluğa kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Şaban Tanıyıcı isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.