Takip edin :
Güncelleme : 7.7.2020 06:58 - Salı
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Kadı ve Günlüğü Sadreddinzade Telhisi Mustafa Efendi Günlüğü

Kadı ve Günlüğü  Sadreddinzade Telhisi Mustafa Efendi Günlüğü
Kitap Adı
:
Kadı ve Günlüğü Sadreddinzade Telhisi Mustafa Efendi Günlüğü
Barkod
:
9786053608165
Basım Tarihi
:
2013-3
Sayfa
:
248
Boyut
:
155-230
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
539
Kadı ve Günlüğü Sadreddinzade Telhisi Mustafa Efendi Günlüğü özeti
SadreddinzâdeTelhisî Mustafa Efendinin 1711-1735 yılları arasında düzenli olarak tuttuğu günlüğü, Doğu dünyasında bu tarzın ya da hatıratın olmadığı yönündeki yaygın görüşü sarsan bir tarihi belge. Osmanlı tarihinde, özellikle de Yeniçağ başlarında bilinen günlük sayısı az olsa da, Sadreddinzâdenin eseri bu tarz üzerine önemli ipuçları sunuyor. Bu çalışma, günlüğü hem Osmanlı geleneği içinde hem de farklı ülkelerdeki çağdaşlarıyla birlikte inceleyerek mercek altına alıyor. Günlük tutanların ruh hallerinden, düştükleri kayıtların konularına uzanan pek çok etkeni inceliyor. Günlüğün Osmanlı tarihi için nasıl bir kaynak olarak kullanılabileceği de çalışmanın odak noktalarından: Bir Osmanlı kadısının hem özel hem meslek hayatı, çevresindeki pek çok kesimden insanın yaşamöykülerine dair mühim ipuçları, ilmiye teşkilatının fiili işleyişine dair somut veriler, şehirlerarası seyahat koşulları; iklim, yangın ve deprem kayıtları bu günlüğün sunduğu zengin veriler arasında ilk göze çarpanlar. Bir yüzyıl sonra günlüğü yeniden kullanmaya başlayan, kendi kayıtlarını yazmanın yanı sıra Sadreddinzâdenin kayıtlarına da yorumlar ekleyen Sadıkın notlarıysa günlüğün bir başka sürprizi. Selim Karahasanoğlu bu günlükten yola çıkarak, Osmanlı çalışmalarının bakir sayılabilecek ben-belgeleri (ego-documents) alanında geniş çaplı bir çalışmayı uzmanlara ve meraklılarına sunuyor.
"Selim Karahasanoğlu" diğer kitapları
"Kadı ve Günlüğü Sadreddinzade Telhisi Mustafa Efendi Günlüğü" kitabı
Kadı ve Günlüğü Sadreddinzade Telhisi Mustafa Efendi Günlüğü isimli kitabının özetini ve Selim Karahasanoğlu yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Kadı ve Günlüğü Sadreddinzade Telhisi Mustafa Efendi Günlüğü kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Selim Karahasanoğlu isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.