Takip edin :
Güncelleme : 28.10.2020 05:46 - Çarşamba
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

XVI. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretül-Evliya

XVI. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretül-Evliya
Kitap Adı
:
XVI. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretül-Evliya
Barkod
:
9786054646531
Basım Tarihi
:
2013-11
Sayfa
:
676
Boyut
:
165-235
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
1996
XVI. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretül-Evliya özeti
Moğol istilası ve Haçlı Seferleri ile yakılıp yıkılan Anadolunun manevî inşasında evliyâ tezkirelerinin önemi büyüktür. Türk edebiyatında 13. yüzyıldan itibaren görülmeye başlanan Tezkiretül-evliyâ adlı eserlerin büyük bir kısmı Feridüddin Attârın aynı adlı eserinin tercümesi mâhiyetindedirler. Feridüddin Attarın Tezkiretül-Evliyâsının dışında İran edebiyatı ürünleri olan Nefâhütül-Üns, Min Hazaratül-Kuds, Nesâyimül-Mahabbe Min Şemâyimül-Fütüvve, Reşahât-ı Aynül-Hayât, Ebul-Leys Semerkandînin Tezkiretül-Evliyâ adlı eserleri de Türkçeye tercüme edilmiştir. Bütün bunların yanında Sinan Paşanın telif kabul edilebilecek bir Tezkiretül- Evliyâsı vardır. Bu eserlerin ortak özelliği bir tercümenin ötesinde genellikle telif-tercüme mahiyetinde olmalarıdır. Bu tarz eserlerde yazar tercümenin uygun yerlerine kendi toplum ya da milletinin kültüründen eklemeler de yapar, bu eklemelerle tercüme ve telif karışımı bir eser ortaya koyar. Bu eserlerde dinî mesaj kısa ve çarpıcı hikâyelerle etkili bir biçimde verilir.
"Serhat Küçük" diğer kitapları
"XVI. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretül-Evliya" kitabı
XVI. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretül-Evliya isimli kitabının özetini ve Serhat Küçük yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. XVI. Yüzyıla Ait Bir Tezkiretül-Evliya kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Serhat Küçük isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.