Takip edin :
Güncelleme : 25.9.2020 03:54 - Cuma
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı

Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı
Kitap Adı
:
Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı
Barkod
:
9786054239313
Basım Tarihi
:
2011-12
Sayfa
:
179
Boyut
:
140-210
Kapak Türü
:
Kuşe
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
769
Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı özeti
Bu çalışma, Türk toplumundaki kader ve kısmet inançları ile bu inanç çerçevesinde oluşmuş tutum ve uygulama-ları konu edinmektedir. Bu nedenle çalışmamızın başlığı da Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı şeklinde olmuştur. Kader konusu İslam dininin inanç esasları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Ancak akait ve kelam kitapları içerisinde kısmet inancı şeklinde ifade edebileceğimiz bir kavrama rastlamak mümkün değildir. Bununla birlikte, Kader ve kısmet konuları birbirleriyle ilintili konulardır. Çünkü Türk toplumunda kısmet kelimesinin kullanımı, bu kelimenin kader inancını ilgilendiren meselelerle ilgili olarak kullanıldığını göstermektedir. Gerek kısmet keli-mesinin taşıdığı anlam ve gerekse Türk halkının bu kelimeye yüklediği anlamlar, kader konusu anlaşılmadan kısmet konusunu anlamanın zor olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle çalışmamızın ilk bölümü kader konusuna ay-rılmıştır. Kısmet kelimesi, Türk toplumunda yaygın olarak evlilikle ilgili olarak kullanılsa da, oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Bu kelimenin, daha çok kaderci bir anlayışı ifade etmek üzere kullanılan bir üst kavram olduğunu söy-leyebiliriz. Örneğin, Türkiyede kız isteme merasimlerinde oğlan tarafı hakkında olumsuz düşüncesi olmayan kız tara-fının nasipse olur ya da kısmetse olur gibi ifadeler kullanması yaygındır. Bu ifade ile kastedilen şey sadece olumlu bir düşüncenin sözel aktarımı olabileceği gibi eğer Allah aksini yazmamışsa bu işin gerçekleşmesini istedikleri şeklindeki zihin altında yatan kaderci bir düşüncenin ifadesi de olabilir.
"Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı" kitabı
Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı isimli kitabının özetini ve Sinan Yılmaz yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Türk Toplumunda Kader ve Kısmet İnancı kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Sinan Yılmaz isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.