Takip edin :
Güncelleme : 5.6.2020 17:32 - Cuma
Anaokulu


Kategoriler
Kitap
Kitap sitesinde yeni çıkan kitapları, son çıkan kitapları, kitap önerileri, en çok satılan kitaplar ve en çok aranan kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca yazarlar hakkında bilgi edinebilir ve kitaplarını bulabilirsiniz.

Alevi Bektaşi Tahtacı Nefesleri

Alevi Bektaşi Tahtacı Nefesleri
Kitap Adı
:
Alevi Bektaşi Tahtacı Nefesleri
Barkod
:
9789754378351
Basım Tarihi
:
2011-5
Sayfa
:
231
Boyut
:
165-235
Kapak Türü
:
Karton
Kağıt Türü
:
2. Hamur
Dil
:
Türkçe
Basım Yeri
:
İstanbul
Toplam Okunma :
656
Alevi Bektaşi Tahtacı Nefesleri özeti
Dârül-Fünun İlâhiyat Fakültesinde ihdas ettiği ve okuttuğu Akvam-ı İslâmiyye Etnografyası dersleriyle ve ayrıca Alevîler ve Tahtacılar üzerinde yaptığı saha araştırmalarıyla yazar, Kültürel Antropolojinin bağımsız bir ilim olarak kurulmasına yardımcı olmuştur. Alevîlik konusunda yapmış olduğu araştırmalar, ilk defa Hayat mecmuasında (22 Kânunuevvel 1927), bir yıl kadar sonra da Dârül-Fünun İlâhiyat Fakültesi Mecmuasında yayımlanmaya başlamıştır. Bu yazılar, 1927 yılı öncesi Anadolu Alevîlerinin sosyal ve sırrî hayatları hakkında güvenilir ve tarafsız bilgiler vermektedir. Yerli ve yabancı pek çok araştırıcı tarafından kaynak olarak kullanılan bu yazılar Dr. Turhan Yörükân tarafından derlenmiş ve onun eklediği notlarla birlikte tekrar Anadoluda Alevîler ve Tahtacılar adıyla yayımlanmıştır. Elinizde bulunan Alevî, Bektaşî ve Tahtacı Nefesleri adlı kitap ise, Prof. Yörükânın araştırma yaptığı dönemde, Alevîlerin kutsal kitaplarında, defter ve cönklerinde bulduğu, Dernek ve Cemlerinde, saz eşliğinde söyledikleri nefesleri bir araya getirmektedir. Alevî ibadetinde sıklıkla kullanılan bu nefesler, aynı zamanda, Yusuf Ziya beyin daha önce yayımlamış olduğumuz kitaplarını, özellikle de Anadoluda Alevîler ve Tahtacılar ile Şamanizm adlı kitaplarını tamamlamaya ve onları daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.
"Alevi Bektaşi Tahtacı Nefesleri" kitabı
Alevi Bektaşi Tahtacı Nefesleri isimli kitabının özetini ve Yusuf Ziya Yörükan yazarın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Alevi Bektaşi Tahtacı Nefesleri kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz. Yusuf Ziya Yörükan isimli yazarın en son çıkan kitaplarını ve yeni çıkan kitaplarıkitap tanıtım yazısını okuyabilirsiniz.