Takip edin :
Güncelleme : 23.10.2020 05:55 - Cuma
Hak ve Halk Adamı
Hak ve Halk Adamı
6.8.2013 10:05:32
Hak ve Halk Adamı
Hasan Basri Bilgin, sahabenin önde gelen isimlerinden Ebu Zer El Gifari'nin hayatını roman olarak kaleme aldı. Bir hak ve halk adamının hikayesi:
Toplam Okunma : 1378
Bir hak ve halk adamıdır. İnsanca ve hakça düzenin nasıl kurulacağını ayet ve hadislere dayanarak söylüyor. Bu söylemler günümüz sosyologlarının aynı zamanda sosyalist ve muhafazakârlarının üzerinde ittifak edebilecekleri söylemlerdir. Ona göre; insan çok değerli bir varlıktır. Yer üstü ve yer altı zenginlikleri hiç ayrımsız tüm insanlığın ortak malıdır.
Ebu Zer, Kuran'dan ve Hazreti Peygamber'in hadislerinden yola çıkarak; "İslâm eşittir paylaşım medeniyetidir." der. O aynı zamanda kendinden başka kimseyi düşünmeyenin Müslümanlığının sorgulanması gerektiği kanaatindedir.
Aşka ve halka adanmış bir ömür sürdüren Ebu Zer, doğruların adamıydı, yalnız yaşadı ve yalnız öldü. Zalimlere karşı kaya gibi sert, mazlumun önünde boynu kıldan inceydi. Adalet duygusu Ebu Zer'in en vazgeçilmez prensibiydi. "Adaletin olmadığı yerde insanlık olmaz." Derdi.
Ebu Zer, Lider profili çizerken "Kendisi dosdoğru olmalı ki, gölgesi de dosdoğru olsun. Kesinlikle Lider Ashab suresinin talimatına uymalıdır. Yönetenler devlet şaşasına kapılıp kendine ve yakınlarına çıkar sağlamamalı; Hazreti Peygamber, Hazreti Ömer ve Hazreti Ebu Bekir'in geriye miras bırakmadıkları gibi geriye miras bırakmamalı. Öfke damarını kesip herkese karşı hoşgörülü olmalı. Zira yönetenin öfkesi toplumu anarşiye sürükler." diyor.
Ebu Zer'in kadınlar hakkındaki görüşü de; "İslam; horlanan, ezilen, yerlerde süründürülen kadını ayakaltından kaldırıp, cenneti onun ayakları altına getirdi. Bundan daha büyük devrim mi olur?" der.
Ebu Zer, dünyanın en bilinçli ve korkusuz muhalifidir. Çizgi dışında gördüğü her kim olursa olsun karşısına dikilir ve doğruları söylerdi.

Ebu Zer, "Bir yerde eşitlik ve adalet yoksa orada insanlık da yoktur." der.
Ebu Zer için, İslâm Peygamberi Hz. Muhammed (sav); "Göğün altında ve yerin üzerinde Ebu Zer'den daha doğru konuşan bir kimse yoktur!" diyor.
Bugün;
İnsanca ve hakça bir yaşam arayan tüm insanların,
İslâm'ın ruhunu ve Kur'an'ın hakikatlerini yeniden öğrenmek isteyen tüm müslümanların,
Tasavvuf felsefesine ilgi duyan hak aşıklarının,
Kısacası hepimizin; onun özgür ve özgün fikirlerine şiddetle ihtiyacımız var.
Yol aydınlığımız için en doğru yoldaş; İşte Ebu Zer!

KİTABIN KÜNYESİ

Kitabın adı: Ebu Zer
Yazarı: Hasan Basri Bilgin
Yayınevi: Hayat Yayıncılık
Türü: Dini
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Sayfa Sayısı: 400 sayfa,
ISBN: 9786055365981