Takip edin :
Güncelleme : 23.10.2020 05:31 - Cuma
Emevi Handeanlığından Esed Dikdatörlüğüne
Emevi Handeanlığından Esed Dikdatörlüğüne
16.8.2013 11:40:45
Emevi Handeanlığından Esed Dikdatörlüğüne
Bu kitap ne salt kuru tarihi bir metindir ne de sadece son olayları analiz eden, tarihi arka plan ve ruhtan yoksun siyasi bir çalışmadır....
Toplam Okunma : 1214
Bu kitap ne salt kuru tarihi bir metindir ne de sadece son olayları analiz eden, tarihi arka plan ve ruhtan yoksun siyasi bir çalışmadır. Şam merkezli Suriye'nin kadim dönemlerinden başlayarak, bölgenin sosyolojisi ve tarihi arka planı ile bugün yaşananlar arasında bir bağ olduğu gerçeği ve daha pek çok nedenle eleştirel bir okuma yapılmıştır.

Bugün yaşananlarla binlerce yıl öncesi arasındaki benzerliklere dikkat çektik, özellikle de bölgenin kendine özgü dinamiklerini ve algılarını sorgulamaya çalıştık.  Birinci Dünya Savaşı yılları öncesinde hızlı bir ufuk turu yaparak bazı tespitlerde bulunduktan sonra, bu savaşla Suriye Halk Ayaklanması  öncesi dönemi daha detaylı ele aldık. Daha sonra da ayaklanma sürecini ve bu süreçte muhalefet cephesinin içerde ve dışardaki durumunu, Türkiye'nin duruşunu, İran ve S. Arabistan gibi bölge ülkeleri ile ABD gibi dış ülkelerin rolünü irdeledik.

Suriye tarih boyunca dinlerin, kültürlerin, medeniyetlerin ve bunları temsil eden devletlerin kesişme ve çatışma alanında önemli bir sahne olmuştur. Bu gün orada yaşananlar da bu savaşların soğuk yüzü olarak okunabilir. Elinizdeki kitapla bu gerçeğe ışık tuttuğumuz kanısındayız.

KİTABIN KÜNYESİ

Eser Adı: Suriye
Eser Üst Başlığı :Emevi Hanedanlığından Esed Diktatörlüğüne
Orijinal dil: Türkçe
Yazar: M. Yaşar SOYALAN
Yayınevinde kitabın ait olduğu Dizi Adı: -Toplum ve Siyaset
Basım Tarihi: Şubat 2013
Basım Bilgisi:v1. Basım
Sayfa Sayısı: 326
KitapBoyutları:13,5 x 21,5 cm
ISBN No: 978-605-5793-73-9