Takip edin :
Güncelleme : 23.10.2020 06:05 - Cuma
Orhan Pamuk'un yeni kitabı
Orhan Pamuk'un yeni kitabı
21.8.2013 11:50:19
Orhan Pamuk'un yeni kitabı
Nobel'li Pamuk'un yeni kitabı 'Ben Bir Ağacım', pazartesi günü raflarda... Kitabın ilginç yanıysa okurun, bu kitapla gelecek yıl yayımlanacak romanının kahramanıyla tanışacak olması...
Toplam Okunma : 1506
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un romanlarından seçmeler yaptığı yeni kitabı "Ben Bir Ağacım", Yapı Kredi Yayınları'ndan pazartesi günü raflarda olacak. Kitabın en ilginç yönü ise okuyucuyu gelecek yıl yayınlanacak yeni romanı "Kafamda Bir Tuhaflık"ın kahramanıyla tanıştıracak olması.
Pamuk, "Bu kitapta, şimdiye kadar yazdığım sayfalardan, en kolay anlaşılabilir ve en güçlü olanları seçmeye çalıştım" dediği seçmelere eklemeler ve değişiklikler yapıp, başlıklar eklemiş. Pamuk bu seçmeler için "İşte bunlar, benim neredeyse kırk yılı bulan yazarlık hayatımın (bana göre) her biri tek başına okunabilecek en güzel sayfalarıdır" diyor. Seçmelerde Osmanlı zamanının bir celladını ve bir padişahın kıskançlığını anlatılıyor; bir ağaç ve bir resim konuşuyor. Ayrıca Pamuk'un çocukluk, gençlik ve okul hatıraları da yer alıyor.

"Ben Bir Ağacım"daki en büyük sürpriz ise gelecek yıl yayımlanacak yeni romanı "Kafamda Bir Tuhaflık"ın kahramanı Mevlut Karataş'la tanışma fırsatı vermesi. Pamuk New Republic'e verdiği söyleşide "Roman, 1950'lerin sonunda başlıyor ve özellikle '60'larda Türkiye'nin en fakir bölgelerinden İstanbul'a yapılan göçe odaklanıyor" demişti.
Pamuk, tanıtım bülteninde kitabın kalbinde iki konu olduğunu vurguluyor: "Tarihin esrarlı yüzü ve çocukluk ve öğrencilik yıllarının hatıraları. Her seferinde de iki konunun kafamda iç içe geçtiğini hissettim. Yani: Tarihin çocuksu yanı ile çocukluğun tarihsel yanı."
Kitabın kapağındaki çizim ise Pamuk tarafından "Ben Bir Ağacım" için özel olarak yapıldı.

KİTABIN KÜNYESİ
Kitabın adı: Ben Bir Ağacım
Yazar: Orhan Pamuk
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Konu: Edebiyat (Roman - Öykü) Yerli/ Öykü ve Anlatı
Kodu: 9789750826108

Sayfa Sayısı: 128
Basım Tarihi: Ağustos 2013
Dili: Türkçe

kaynak:haber7