Takip edin :
Güncelleme : 7.7.2020 06:48 - Salı
'Bizim Yuvamız' nasıl olmalı?
'Bizim Yuvamız' nasıl olmalı?
12.9.2013 12:49:45
'Bizim Yuvamız' nasıl olmalı?
Prof. Dr. Abdulhakim Yüce tarafından kaleme alınan 'Dünya ve Ahirete Bakan Yönleri İle Bizim Yuvamız' isimli kitap, Aile kurumu üzerinde oynanan oyunların ve yanlış bilgilendirmelerin önüne geçmeye çalışıyor.
Toplam Okunma : 1469
Milletlerin temel taşı olan aile kurumunun sağlıklı olması, fonksiyonunu aslîyetine uygun şekilde yerine getirebilmesinin önemini ortaya koyan kitap, art niyetli propagandaların aksine yeryüzünde aile ve fertleri en iyi şekilde koruyan, herkese hak ettiği hukuk ve ölçüyü gösteren yegâne nizamın İslâm olduğunu da bir kez daha ispat ediyor.

Aile ve toplumlarda meydana gelen güncel problemlere Ayet ve Hadis-i şeriflerin ışığında çözüm arayan yazar, ailenin yapı taşlarıyla oynamaya çalışan organizasyon ve akımların teorilerini yine günümüzde ortaya çıkan hazin sonuçların verileriyle çürütüyor.

Dört bölümden oluşan kitap ilk bölümde aile kurumunun kuruluşuna ve insanlık için önemine kapsamlı bir şekilde açıklık getiriyor. İkinci bölümde ise aile kurarken dikkat edilmesi gereken hususlar hem akılcı hem de duygusal yönden ele alınıyor. Üçüncü bölümde ise aileyi korumanın önemi ve bu amaç doğrultusunda sakınılması gereken durumlar hem fertler hem de toplumlar açısından ele alınıyor. Kitabın son bölümü ise aileyi yıkma manasına gelen boşanma ile ilgili. Bu bölümde Kur'ân ve Sünnet'te boşanmanın sınırlarına ve sorumluluklarına değinen yazar, boşanmanın olumsuz etkilerini de örnekleyerek eşleri boşanmaktan vazgeçirmeyi amaçlayan ikna edici açıklamalar yapmaya çalışıyor.

'Nasıl ki bir canlının bedenindeki hücreler işlevlerini yapamadıklarında o canlı hayatta kalamıyorsa, ailenin de gereğine uygun fonksiyonunu eda edememesi durumunda millet ayakta kalamaz ve diğer milletler/kültürler tarafından yutularak yok edilir. Bu durum insanlık çapında cereyan ederse insanlık tefessüh eder ve onu artık ancak bir tufan ya da Hz. İsrafil'in suru temizler. Sura üflendiğinde ise ne aile kalır, ne kabile, ne de millet..' diyen yazar dünyanın içinde bulunduğu açmazlara, çözülmelere ailenin dini ve içtimai önemini ortaya koyarak insanlığın en hayati kurumunu ayakta tutacak çözüm, proje ve pratikleri dile getiriyor.

Prof. Dr. Abdulhakim Yüce tarafından kaleme alınan ve Işık Yayınları tarafından yayımlanan Dünya ve Ahirete Bakan Yönleriyle BİZİM YUVAMIZ, herkesin mutlaka okuması, her evde bulunması gereken faydalı bir eser.

KİTAP HAKKINDA
Kitabın adı: Bizim Yuvamız
Yazarı: Prof. Dr. Abdulhakim Yüce
Yayınevi: Işık Yayınları
Konu : İslam/ İslamda Kadın ve Aile
Stok Kodu : 9789752787353
Sayfa Sayısı : 296
Basım Tarihi : Ağustos 2013
Dili : Türkçe

kaynak:haber7